Jnfo na dziś.

Zamiast tłumaczeń obcych tekstów.

Zacznijmy zamieszczać teksty i informacje dostępne w języku polskim.

Mam dość kremloholików i czcicieli rzekomej wielkości Putina.

Ruskiej kremlowskiej propagandy Pieskowa, Zacharowej, Miedwiediewa, pogróżek Putina, raportów Gierasimowa ile to wojska rosyjskie zniszczyły siły żywej

Chciało by się informacji bardziej wyważonych, bliższych prawdy i rzeczywistości, bardziej zrożnicowanej, z całego świata a nie tylko z Ukrainy i Kremla.

Mamy otwarcie Baltic Pipe, mamy spotkania polityków PiS z wyborcami, mamy info o wyciekach z NS I i NSII i pytania czy i kto miał z tym coś wspólnego.

Kilka tytułów z dzisiejszych TVP Info poniżej:

Rosyjscy dziennikarze z programu pierwszego telewizji Ria Novosti podchwycili sugestię Radosława Sikorskiego, jakoby Amerykanie mieli coś wspólnego z wyciekami z gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Ocenione też, że Sikorski „podważył” tezę Ukrainy i premiera Mateusza Morawieckiego, jakoby gazociągi zostały uszkodzone przez samych Rosjan.

Istnieją powody, by niepokoić się o bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku, najnowszym przykładem jest podejrzenie sabotażu na odcinkach gazociągów Nord Stream – powiedział minister obrony Danii Morten Bodskov. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg określił z kolei ten incydent jako sabotaż.

Rosja utrzymuje znaczącą obecność militarną w regionie Morza Bałtyckiego i spodziewamy się, że będzie nadal potrząsała szabelką – przekazał Bodskov w komunikacie po rozmowie ze Stoltenbergiem w środę w Brukseli. Dodał, że może minąć tydzień lub dwa, zanim obszar wokół miejsc, w których doszło do przecieków, stanie się na tyle spokojny, że będzie można rozpocząć badanie tej sprawy.

Rosja może przerwać dostawy gazu do Europy przez Ukrainę – grozi w nowym oświadczeniu koncern energetyczny Gazprom, który „odrzuca wszelkie roszczenia” ukraińskiego Naftogazu.

Na początku tygodnia kontrolowany przez Kreml Gazprom ostrzegł, że dostawy gazu przez Ukrainę są zagrożone z powodu sporu prawnego z ukraińską państwową spółką gazową Naftogaz o opłaty tranzytowe. 

 Teraz Gazprom w nowym oświadczeniu zagroził nałożeniem sankcji na Naftogaz w związku z postępowaniem arbitrażowym.

Niemiecki rząd znacjonalizuje dawną spółkę zależną rosyjskiego koncernu, która przez lata dominowała na gazowym rynku Europy Zachodniej – Securing Energy for Europe (SEFE). Firma od kwietnia znajduje się już pod zarządem Federalnej Agencji ds. Sieci. Jak informuje w czwartek „Spiegel”, SEFE (dawniej Gazprom Germania) stanie się własnością państwa.

Mobilizacja w Rosji. 20-latek: To jest piekło

22 września dostałem wezwanie do komisji poborowej. Teraz, rozumiesz, jeśli odmówię to dostanę 20 albo 200 tysięcy rubli grzywny (1700–17 tysięcy złotych). Jak żyję, takich pieniędzy nie widziałem. To jakieś piekło. Tylko w mojej wsi w ciągu dwóch dni karty mobilizacyjne dostało 30 osób. To prawie połowa mężczyzn we wsi – opowiada Waleryj. 

A kto ma kasę, to ucieka za granice.

Nowo zmobilizowane oddziały już na Ukrainie.

Patriarcha Cyryl obiecuje zbawienie żołnierzom Putina. „Ofiara zmywa grzechy”

Stany Zjednoczone zareagują zdecydowanie i będzie to miało dla Moskwy katastrofalne konsekwencje – tak na groźby użycia broni jądrowej przez Rosję wobec Ukrainy odpowiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.

Reszta info w komentarzach

Oświat

Oświat - Rozum drogowskazem Praca chlebem Prawda orężem

Podobał Ci się post? Wystaw ocenę!

2.39

liczba ocen: 18

 • Jeśli masz dość informacji na NEonie to są inne portale.

  Tak plujesz na portal - jak by nie było to jednak jesteś na nim od lat - i co się nagle stało?
  O jakiej propagandzie piszesz?
  Jeśli Ci nie pasują poglądy tutaj piszących to masz prawo polemizować z nimi ale propagandę to masz w 90% na portalach tzw niezależnych :)))))
  Tutaj może pisać każdy kto ma cokolwiek ważnego do powiedzenia.
  Nie pluj we własne gniazdo może co?
  Bo przypominasz mi ... totalniaków w eurokołchozie....

  • Jeśli masz dość informacji na NEonie to są inne portale.#Astra - Anna Słupianek

   Mam dość kremloholików i czcicieli rzekomej wielkości Putina.
   Ruskiej kremlowskiej propagandy Pieskowa, Zacharowej, Miedwiediewa, pogróżek Putina, raportów Gierasimowa ile to wojska rosyjskie zniszczyły siły żywej

   A pani pisze:
   ,,Tak plujesz na portal - jak by nie było to jednak jesteś na nim od lat - i co się nagle stało?
   O jakiej propagandzie piszesz?
   Gdzie tu plucie na portal?
   Napisałem także
   ,,Chciało by się informacji bardziej wyważonych, bliższych prawdy i rzeczywistości,…”
   ale jeśli pani jest w tym gronie kremloholików...
   No to rozumiem, że chciałaby pani by portal był bardziej ruski niż polski.

   • Jeśli masz dość informacji na NEonie to są inne portale.#Astra - Anna Słupianek#Oświat

    Jak pisał Pan Ruszkiewicz ,są portale skoncentrowane wokół pana S.,które powielają twój punkt widzenia.Dlatego skończ z cierpieniami tutaj i przenieś się tam .A nie miałczysz jak stary kocur wystawiony za drzwi.

    • Jeśli masz dość informacji na NEonie to są inne portale.#Astra - Anna Słupianek#Oświat#Jwu

     Ty też wierzysz jedynie w ruską ,,prawdę' i ,,wielkość" Putina?

 • Kilka faktów

  Co do NS1 i NS2 to Amerykanie już dawno planowali je wyłączyć i wyłączyli. Co do użycia broni jądrowej na Ukrainie czy wysadzenia elektrowni jądrowej przez Rosję to jest to propaganda strachu reżimu Zełenskiego uprawiana od kilku miesięcy i nic się pod tym względem nie zmieniło w ciągu tych kilku ostatnich miesięcy. W rzeczywistości do niczego takiego nie dojdzie.

 • To polski artykuł w który R. Sikorski dziękuje Bidenowi USA za dywersję rurociągów

  gazowych na Bałtyku.
  "W kolejnych wpisach tego dnia polityk tłumaczył się z tych słów. Uszkodzenie Nord Stream zawęża pole manewru Putina. Jeśli będzie chciał wznowić dostawy gazu do Europy, będzie musiał rozmawiać z krajami kontrolującymi gazociągi Brotherhood i Jamał - wyjaśniał Sikorski. Podkreślił też, że Ukraina i kraje Bałtyckie od 20 lat sprzeciwiają się budowie gazociągów Nord Stream. Polityk przypomniał też nagranie wypowiedzi prezydenta USA Joe Bidena. Jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę, nie będzie już Nord Stream 2. Położymy temu kres - mówi prezydent USA na udostępnionym przez Sikorskiego filmie.

  Cieszy mnie, że Nord Stream, który zwalczały wszystkie polskie rządy od 20 lat, jest w 3/4 sparaliżowany. To dobre dla Polski. Oby duńskie śledztwo ustaliło sprawców - napisał na Twitterze Sikorski. Robocze hipotezy o tym, kto miał motyw i zdolność, aby to zrobić, stawiam naturalnie tylko we własnym imieniu - dodał.

  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/wpis-radoslawa-sikorskiego-wywolal-burze-obiegnie-wszystkie-rosyjskie-media/89pb65m

  • To polski artykuł w który R. Sikorski dziękuje Bidenowi USA za dywersję rurociągów#Anna-PK

   Żadne śledztwo tego nie ustali, możemy tylko snuć przypuszczenia. Zapewne Rosjanie i Niemcy mają podejrzenia odnośnie sprawców, lecz to za mało. Osobiście mam duże wątpliwości czy zrobili to amerykanie, bo byłoby to równoznaczne z rozpętaniem wojny światowej /gdyby wyszło na jaw/ Nie są takimi głupcami aby bezpośrednio to robić, mają przecie gorliwych sługusów. Ponadto wątpię aby globaliści maczali w tym łapy, gdyż do wyborów muszą bacznie patrzeć i kontrolować bideta, a UE jest w ich drużynie. Poprzez stopniową eliminację potencjalnych sprawców, można wytypować tych co mieli w tym interes. Jedno jest pewne - potencjalni zleceniodawcy i wykonawcy drogo za to zapłacą prędzej, czy później - tu nie będzie zmiłuj.

   • To polski artykuł w który R. Sikorski dziękuje Bidenowi USA za dywersję rurociągów#Anna-PK#Playset

    A to jakoś dziwnie zbiega się z polskim otwarciem Baltic Pipe.

   • To polski artykuł w który R. Sikorski dziękuje Bidenowi USA za dywersję rurociągów#Anna-PK#Playset

    To jest jak najbardziej właściwy kierunek myślenia.
    Oby na koniec nie okazało się, że zrobili to Polacy za namową Amerykanów i z amerykańskimi do tego narzędziami.
    Bo kolejnym zdarzeniem będzie uszkodzenie polskiej rury zwanej Bałtic Pipe
    Później będziemy się zastanawiali czy był to odwet Niemców czy Rosjan.
    Wynik będzie taki, że zostanie nam jedynie amerykański skroplony gaz, partyzancka wojna na Bałtyku, albo zbieranie chrustu na opał.

    • To polski artykuł w który R. Sikorski dziękuje Bidenowi USA za dywersję rurociągów#Anna-PK#Playset#Oświat

     W uzupełnieniu dodam tylko, że ci co to zlecili są nieodpowiedzialnym idiotami, gdyż stworzyli precedens, który Świat może pogrążyć w chaosie. Jak zacznie się wzajemne niszczenie rurociągów, kabli podmorskich, linii przesyłowych, satelitów itp. - to cofniemy się do średniowiecza. Dlatego przypuszczam, że /po cichu/ zostaną oni rozliczeni przez stronę lub obie strony tego konfliktu.

  • To polski artykuł w który R. Sikorski dziękuje Bidenowi USA za dywersję rurociągów#Anna-PK

   Oni tak ustalą sprawców sabotażu ,jak specjalnie powołana i wysłana komisja,ustaliła kto ostrzeliwuje pewną elektrownie ?

 • Oświat

  a ja dam ci 5 - dam ci 5 za cywilna odwage artykułowania swojego zdania , posiadania swojego zdania i tez tego , ze praktycznie wiedzac ze to co robisz spotyka sie z dezaprobata robisz to , to jest pluralizm -
  nie musze sie z toba zgadzac ale muszę zdawac sobie sprawe , że jesteś i mozesz miec inne zdanie od mojego
  Tak trzymaj

  • Oświat#rowszan

   W przypadku Oświata problem polega na tym ,że inni muszą szanować jego zdanie ,ale on sam z ich zdaniem się nie liczy.

   • Oświat#rowszan#Jwu

    nie sądze aby ktos cos musiał , ja moge wypowiadac sie wyłacznie za siebie , więc powiem , ze wiekszosci postów nie czytam , ale tez nie komentuje - te które mnie interesuja czytuje i czasami cos naskrobie - jak wielokrotnie podkreśla Pan Opara - to jest portal nas wszystkich Polaków - a gdzie dwoch Polaków tam wiesz ......

   • Oświat#rowszan#Jwu

    Mam taką naturę, że irytują mnie:
    głupcy
    zakłamanie
    naiwna życzeniowa wiara tam gdzie gołe fakty wyraźnie wskazują na zupełnie coś innego.
    wciskanie fałszywek
    jak choćby w ostatniej notce u Ruszkiewiicza
    5 akapit od góry
    ,,Zaplanowane wcześniej przez Rosjan taktyczne wycofanie się z Charkowa..."

    A przy okazji.
    Notkę Ruszkiewicza skomentował bardzo trafnie Playset pisząc;

    ,,Takich bzdur jak przedstawiona wyliczanka sił walczących w Donbasie, planowane wycofanie się spod Charkowa/ a nie chaotyczna ucieczka z grożącego okrążenia / porzuceniem dużych zapasów amunicji i sprzętu/ dawno nie czytałem...."

    • Oświat#rowszan#Jwu#Oświat

     Przyznam ,że i mnie czasami irytują tego typu informacje ,ale ja w przeciwieństwie do ciebie nie wierzę też , w to co mówi i pisze druga strona.A dla ciebie,to oni są wyrocznią.Czyli pluralizm jest na forum.Tylko ,że ty Oświat i tobie podobni stanowicie mniejszość na forum i stąd macie poczucie niesprawiedliwości.

 • Znaj proporcją, mocium panie

  " 22 września dostałem wezwanie do komisji poborowej. Teraz, rozumiesz, jeśli odmówię to dostanę 20 albo 200 tysięcy rubli grzywny (1700–17 tysięcy złotych)."

  U nas za jakieś tam złamanie przepisów kowidowych groziło 30tys. grzywny. Ponadto dwukrotna kradzież drożdżówki w sklepie (kradzież ze szczególną zuchwałością) jest zagrożona karą 8 lat pozbawienia wolności.

  Musi być na tym froncie bardzo bezpiecznie, jeżeli tylko takie kary stosują.

  • Znaj proporcją, mocium panie#Vladimír Vašek

   Kary, grzywny, mandaty, mają to do siebie, że stale są podnoszone.
   Nie tylko u nas.

 • Ucieczka

  Ucieczka przed ,,branką”
  Nie jest tajemnica, że nie wszystkim Rosjanom podoba się pójście w kamasze i na front, w błoto zimno, pod ostrzał i z widmem śmierci lub kalectwa.
  Jak podają media już 200 tys. Rosjan zagrożonych poborem wyjechało do sąsiednich krajów, Gruzja, Kazachstan, Finlandia
  Nie dziwię się tym ludziom.
  Nagła zmiana normalnych domowych warunków, z wygodami jakie ten dom oferuje, zatem w zależności od portfela, dobre jedzenie, wygodne spanie, trunki mniej lub bardziej procentowe, życie towarzyskie i rozrywkowe, wypoczynek, zamienić na warunki frontowe, gdzie menu takie jakie kucharz z kuchni polowej zaserwuje, gdzie ani spania w ciepłym łóżku ani odpoczynku, gdzie towarzystwo nie zawsze z tego samego poziomu i gdzie co najgorsze zagrożenie życia.
  Nie jest to pociągająca perspektywa dla nikogo.

  • Ucieczka#Oświat

   dla rownowagi oświat napisz cos o mobilizacji na Ukrainie - jak przebiegała i przebiega , na jakich warunkach mozna wyjechac za granice Ukrainy i mniej wiecej zorientuj sie gdzie mozesz ilu ukrów ucieklo prze mobilizacja - byly tez takie opowiesci , że niektore ukry wracaly walczyc za Ukraine - moze i w Rosji znajdzie sie z kilka tysiecy takich ktorzy pojda walczyc z pobudek tobie nie znanych

   • Ucieczka#Oświat#rowszan

    O ucieczkach Ukraińców mam pisać?
    Lepiej to zrobią tutejsze rusofile. Ja mogę tylko domyślać się, że jak mogą i gdzie mogą to uciekają, no może nie wszyscy, bo ci z tatuażem , z fastyką na skórze, to idą walczyć za banderowską Ukrainę, a ponoć ich jest dosyć sporo.
    Mógłbym wyszukać na YT tych ,,bohaterów", ale po co.

  • Ucieczka#Oświat

   Uciekali poborowi z jednej strony uciekają z drugiej.Gdzie widzisz problem ? Ciekawe ilu naszych modnie uczesanych ,w wąskich rurkach młodzieńców ominęło ,by punkty WKU ?

   • Ucieczka#Oświat#Jwu

    Widziałem i takie video gdzie żołnierz spał na gołej ziemi w wygrzebanej jamie. Takie są nierzadko warunki na froncie i to po obu stronach. A wyczerpanie fizyczne jest tego typu, że zwala z nóg i momentalnie zapada się w sen.
    Wojna to nie obóz harcerski.

    • Ucieczka#Oświat#Jwu#Oświat

     I skąd ja to wiem ? Tylko że zamiast prawdziwej wojny, miałem improwizowaną w postaci poligonów.

  • Ucieczka#Oświat

   Podobnie było w banderlandzie, gdzie przeprowadzano łapanki na ulicach i granicy. Ci co mieli kasę bez przeszkód przekraczali granicę, a jest już ich znacznie więcej jak Rosjan - na utrzymaniu krajów UE. O tym także cisza, że Zełenski czasowo wyprzedził "carusia" dając uprawnienia przełożonym do użycia broni - w przypadku odmowy wykonania rozkazu lub poddania się, czy dezercji. Kary w Rosji ograniczają się do kar finansowych lub "pierdla", co jest bardziej humanitarne. Zełenski był jeszcze bardziej "humanitarny" zabraniając cywilom przyjmowania pomocy humanitarnej /pod groźbą kar/ na zajętych terenach, czego sam nie czynił.

   • Ucieczka#Oświat#Playset

    Zełenski to tyran. Kary finansowe i więzienie to normalna kara za dezercję w wielu krajach świata, a kulka w łeb to kara w stylu stalinowskim lub hitlerowskim czyli rozkaz "ani kroku w tył".

 • "Chciało by się informacji bardziej wyważonych, bliższych prawdy i rzeczywistości, bardziej zrożnicowanej, z

  całego świata a nie tylko z Ukrainy i Kremla."
  ---------------------------
  @Oświat oczekuje niemożliwego - ponieważ środki masowego przekazu w czarcich łapkach - to też broń i to masowego rażenia.
  Wniosek?
  W jakich rękach są także wielkie media masowego przekazu w Rosji - pytam retorycznie? Albo inaczej - czy w krajach, gdzie dominuje jeszcze liczebnie jakimś cudem biały człowiek - jest choć jeden taki kraj- gdzie media nie byłyby w czarcich łapkach?

 • demonkracja

  Dla tego, że media są opanowane przez rządzące elity, nie powinniśmy powielać takich tekstów, gdzie są ewidentne przekłamania i propaganda którejś ze stron.
  Informacja o zdarzeniach TAK, dezinformacja, propaganda i kłamstwa NIE
  Nie powinniśmy ani siebie ani innych okłamywać.

  • demonkracja#Oświat

   //Dla tego //

   Na dobry początek powielajmy ortograficzne szablony.

   • demonkracja#Oświat#ikulalibal

    Dla tego
    Dla tego gościa ...
    dla Jolki, nie dla psa kiełbasa
    Logiczne
    Ale nie obiecuję, że więcej błędów w moich tekstach nie będzie.
    Czas u mnie to pieniądz, szybko piszę, mało zwracam uwagi na gramatykę, ortografię, staram się jedynie by tekst był zrozumiały, niechaotyczny, a że z zawodu belfrem nie jestem i w szkole podstawowej nie ,,wykładam” to jest z tymi tekstami tak jak jest.
    Do dziś zastanawiam się czym kierowała się moja polonistka z technikum do którego chodziłem, że na końcowym świadectwie szkolnym wystawiła mi z polskiego piątkę.
    Ale co ja drobny Kowalski mam się tym przejmować.
    Prezydentom zdarza się pisać z błędami. Wiceprezydent USA ,,ziemniak” (potato) napisał z błędem.

   • demonkracja#Oświat#ikulalibal

    Dobry jesteś w gramatyce ?
    Mnie natomiast uczono jak obliczyć przekrój ław fundamentowych dla budynku czteropiętrowego posadowionego na gruntach piaszczysto gliniastych
    Albo przekrój prętów zbrojeniowych i ich rozstaw dla stropu o rozpiętości 6 m. i obciążeniu dopuszczalnym do 400 kilogramów na jeden metr kwadratowy
    Albo jak zaprojektować wiadukt kolejowy o rozpiętości między filarami dla przykładu 40 m. w tym z wszystkimi obliczeniami technicznymi uwzględniającymi takie parametry jak ściskanie, rozciąganie, ścinanie, naprężenia w materiałach i wszelkie współczynniki bezpieczeństwa.
    To było ważne, bo błąd w obliczeniach to możliwość katastrofy i milionowe straty.
    A gramatyka, ortografia, u zwykłe czy z kreską, rz czy samo ż,
    To było ważne dla tych co studiowali w ,,ogólniakach” i uczyli się na pamięć wierszyków typu koncert Jankela, albo ,,Litwo ojczyzno ty moja”

    • demonkracja#Oświat#ikulalibal#Oświat

     Wszystko jest ważne - łącznie z gramatyką, bo ta zapewnia niezakłóconą/poprawną komunikację/wymianę informacji np. jak zbudować most.

     Co do Pana zawodu to czapka z głowy.

     Ja osobiście z fizyki, chemii i matematyki to cienko. Kosmos.

    • demonkracja#Oświat#ikulalibal#Oświat

     Aż tak biegły w tych tematach nigdy nie byłem, lecz z fizyki, chemii i matematyki udzielałem koleżankom korepetycje - oczywiście na ich lub rodziców prośbę. Te wymienione przedmioty ścisłe, są banalnie proste, jeśli potrafimy myśleć logicznie. Chemia nieorganiczna i fizyka wymaga ciut dobrej pamięci, lecz matematyka /wszystkie jej działy/ i chemia organiczna/chemia związków węgla/ tylko zrozumienia. Ps. Dodam tylko / nie dla wszystkich zrozumiałą prawdę /, że matką wszech nauk jest filozofia. Osobiście to zrozumiałem stosunkowo późno .

 • @ Autorze

  Wygrałeś walkę ale nie wygrałeś wojny,

 • @

  Polecam do dyskusji: "Komu zależy na udziale Polski w wojnie z Rosją? | Odc. 570 - dr Leszek Sykulski"

 • Moje wrażenie,

  że Oświat, Zawisza, stanislav i jeszcze paru innych są kukułczymi jajami (zbukami?) syjonu podrzuconymi na NEon znowu się potwierdza...

 • Rzeczywistość jest jest gorsza od negatywnych scenariuszy

  To, że Ruszkiewicz, to ograniczona pacynka przedrukowująca czyjeś materiały( często wyjątkowo głupie jak ostatni przez niego przedrukowany), to wiedziałem od dawna,. Ale , że to pełny idiota, nie mający nic do powiedzenia oprócz zgranych epitetów o " syjonizmie", to tylko potwierdza, że w debilizmie można także " twórczo się rozwijać".

 • Dla nabrania dystansu do debili w rodzaju Ruszkiewicza i jego wazeliny

 • NATO

  Każdy celowy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się ze zjednoczoną i zdeterminowaną reakcją – głosi oświadczenie Rady Północnoatlantyckiej, opublikowane w czwartek w reakcji na eksplozje i wycieki z gazociągów Nord Stream.

  Czyżby złodziej krzyczał -łapać złodzieja?

  Szwedzka straż przybrzeżna stwierdziła czwarty wyciek w uszkodzonych gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2 – poinformowała rzeczniczka służby Jenny Larsson dziennikowi „Svenska Dagbladet”. Wcześniej mówiono o trzech wyciekach. – Wskazanie, że w zasięgu służb jest uszkodzenie jednego czy dwóch gazociągów, oznacza, że także trzeci gazociąg, o którym myślimy (Baltic Pipe – red.), może ulec takiemu zamachowi – skomentował minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

  • NATO#Oświat

   To raczej świadczyłoby o tym, że sami są zaskoczeni oraz zdali sobie sprawę z grożących następstw. Człowiek jeszcze myślący /mam na myśli polityków i wojskowych/ nie podjąłby takiej decyzji przewidując mogące zaistnieć następstwa groźne dla całego Świata. Globaliści także nie mieli w tym interesu, lecz teraz mogą go mieć - ustalając i eliminując idiotów.

  • NATO#Oświat

   Zbombardują Nowy Jork?
   czy Faszyngton